DB-2 LAQUINTA – REWOLUCYJNA KAMERA MULTISPEKTRALNA CERTYFIKOWANA PRZEZ YUNEEC

on
Categories: Blog

Yuneec właśnie wprowadził do oferty kolejne certyfikowane akcesoria do H520 oraz H520E w ramach programu YCAP (Yuneec Certified Accessory Program). Tym razem jest to rewolucyjna kamera multispektralna firmy DB-2 Vision: LaQuinta. Co jest w niej takiego rewolucyjnego? Zapraszamy do dalszej lektury, aby się dowiedzieć.

NDVI – trzecie oko każdego rolnika?

Zastosowania dronów poszerzają się od wielu lat, obejmując niemal wszystkie gałęzie gospodarki. Od dawna drony stosuje się również w agronomii, gdzie zastępują one dużo mniej dokładne zdjęcia satelitarne i dużo kosztowniejsze zdjęcia lotnicze. W rolnictwie widok obszaru z lotu ptaka przydaje się w licznych celach: począwszy od pomiarów powierzchni, przez wyceny szkód rolniczych i łowieckich, aż po nowoczesne techniki obrazowania stanu zdrowia roślin takie jak mapowanie NDVI. Czym są owe nowoczesne techniki obrazowania? Są to metody rejestrowania i analizy obrazu, które mówią nam dużo więcej niż możemy zobaczyć gołym okiem nawet z lotu ptaka. Mówiąc ściślej, jest to tworzenie map na podstawie zdjęć z kamer multispektralnych, czyli takich, które rejestrują kilka obrazów jednocześnie, gdzie każdy z nich reprezentuje wąskie pasmo światła widzialnego (i nie tylko). Takie zdjęcia są następnie przetwarzane w oprogramowaniu fotogrametrycznym, które dokonuje nie tylko ortorektyfikacji jak w przypadku normalnych map, ale też oblicza dla każdego punktu poziom różnych tzw. indeksów, które przeważnie dotyczą zdrowia roślin. Jednym z takich indeksów jest właśnie NDVI czyli Normalised Difference Vegetation Index, do którego obliczenia komputer potrzebuje zdjęć z pasma koloru czerwonego oraz z pasma bliskiej podczerwieni. Na takiej mapie NDVI możemy od razu zobaczyć które rośliny są obciążone np. niedostatecznym poziomem nawozu, wody lub chorobą. Wielką zaletą tego indeksu jest to, że potencjalne problemy możemy dzięki niemu rozpoznać jeszcze zanim staną się one widoczne gołym okiem. Obrazowanie tego typu jest szeroko stosowane w badaniach botanicznych, agronomicznych, w rolnictwie precyzyjnym, leśnictwie a nawet w archeologii. Specjalistyczne programy dla rolnictwa takie jak Pix4D Fields mogą wręcz tworzyć pliki wynikowe w postaci map zaleceń dot. nawożenia, które można importować do programów do inteligentnego zarządzania gospodarstwem, dzięki czemu zautomatyzowane maszyny do oprysku będą automatycznie i precyzyjnie dozować nawóz dokładnie tam, gdzie tego potrzeba – wszystko na podstawie początkowej mapy NDVI.

Unikatowa scheda LaQuinty

Założyciele firmy DB-2 Vision wcześniej pracowali w firmie Micasense, biorąc udział przy projektowaniu m.in. popularnej kamery multispektralnej dla dronów „Sequoia”, oraz w czasach kiedy firma ta w głównej mierze skupiała się jeszcze na softwarze i sektorze wojskowym oraz healthcare. Inżynierowie, którzy później założyli DB2 mieli pomysł, aby zredukować ilość obiektywów i nie stosować osobnej ścieżki optycznej dla każdego pasma światła. Dzięki zastosowaniu jednego obiektywu i jednej matrycy dla wszystkich pasm nie tylko zmniejsza się koszt kamery, ale zapewnia się całkowicie 100% identyczne parametry zdjęcia dla wszystkich pasm. Niestety w Micasense pomysł ten nie przyjął się i tak kilka lat później powstało DB-2 Vision i kamera LaQuinta.

Jak to działa?

LaQuinta rejestruje obraz całą matrycą jednocześnie (tzw. global shutter) i wszystkie pasma jednocześnie – jednym obiektywem i jedną matrycą. Jak to możliwe? Takie rozwiązanie uzyskano tworząc matrycę, gdzie poszczególne piksele przypisane są do jednego konkretnego pasma, dzięki tzw. filtrowi Bayera. Kamera ta czasami dorównuje, a przeważnie przewyższa swoimi parametrami rozwiązania konkurencji. Może robić zdjęcia szybciej niż zdecydowana większość podobnych kamer (1,5 zdjęcia na sekundę), rejestruje pasma RGB i NIR (czerwony, zielony, niebieski i bliska podczerwień) w rozdzielczości 1 MP, posiada własny GPS i czujnik światła słonecznego, własne zasilanie (z możliwością zasilania zewnętrznego), a nawet wymienny obiektyw, gdyby użytkownik potrzebował zmienić pole widzenia kamery. Ta kamera jest też rewolucyjna pod względem ceny.  Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym, DB-2 kosztuje znacznie mniej niż konkurencja bez kompromisu na jakości, tym samym otwierając drogę ku temu by każde gospodarstwo rolne mogło pozwolić sobie na własnego drona z kamerą multispektralną.

LaQuinta jest w pełni kompatybilna z popularnymi programami fotogrametrycznymi takimi jak Pix4D Mapper, Pix4D Fields, SkySoft czy Agisoft Metashape. Dzięki certyfikowanej integracji z dronami serii H520, można ją używać z tymi dronami bez obaw o problemy techniczne czy kwestionowanie gwarancji. LaQuinta jest już dostępna w sprzedaży.